Bakıcı Takip Sİstemi

Kartsan

Bebek İzleme Kameraları, Bakıcı Takip Kamera Sistemleri Bebek izleme kameraları, günümüzde teknolojinin sunduğu imkanlardan biri olarak, yeni çocuk sahibi olmuş anne ve babalar için ihtiyaçlar listesindeki yerini almıştır.
Güvenlik kamera sistemlerinin daha yaygın kullanılmaya başlaması ile birlikte, yaşantımızın bu alanında da ihtiyaca cevap verecek konseptte bebek takip sistemi adıyla insanların hizmetine sunulmuş oldu. Bebek takip kamerası, yeni doğan bir bebeğin büyüme evresinde ihtiyaçlarını daha yakından takip edebilmek adına büyük kolaylık sağlamıştır.
Bebek Güvenlik Kamerası odasında yatağında yatan 0-3 aylık bir bebeğin ne durumda olduğunu an be an gözlemlemek, mikrofon ve ses kartı özelliği sayesinde sesini duymak, ağlayıp ağlamadığını yanında olmadan da takip edebilmek ve durumu kontrol altında tutabilmek için,
Kablosuz olarak çalışabilmesi ve portatif olarak istenilen yere taşınabilmesi özelliği sayesinde, 3-6 aylık bir bebeğin bırakıldığı yerde güvende olup olmadığını gözlemleyebilmek için,
Telefon ve tabletten bağlanarak canlı olarak real time izleme yapılabilmesi özelliği sayesinde, 6-12 aylık bebeklerin yalnız kaldığı anlarda tehlikeli olabilecek nesnelere ve hareketlere karşı korunmasını sağlamak ve bu kapsamda erken müdahale edebilmek için takibi,
Evin istenilen her odasına yerleştirilecek güvenlik kameraları ile 12-18 aylık bebeklerde ki bu dönemde artık yürümeye başlamış olduğundan ve daha hareketli olacağından daha fazla takip edilmeye gerek olacaktır, başına gelebilecek tatsız olayların önüne geçebilmek adına izlenmesi için, gerekliliği tartışılmaz bir ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Bebek izleme ve takip kameraları sayesinde anne ve babalar sürekli bebeklerinin yanında kalmalarına gerek olmadan, başka işlerle de ilgilenebilmelerine fırsat bulmuş olmaktadırlar.
Ayrıca günümüzde çalışan anne ve babalar, işte oldukları dönemde çocuklarını bebek bakıcısı ile birlikte bırakmak zorunda kalmaktadırlar. Gün içerisinde bebek bakıcısının bebeğe davranış biçimini takip etmek, yemek, uyku ve oyun gibi ihtiyaçlarının düzenli olarak zamanında karşılanıp karşılanmadığını gözlemlemek ve ayrı kaldıkları süre içerisinde bebeklerinin veya çocuklarının güvenliğinden emin olmak için bebek izleme kamerası veya bebek takip sistemlerine ihtiyaç duymaktadırlar.
Bebeğin bebek bakıcısı yerine, akraba, anneanne, babaanne, komşu veya bir yakın tanıdığa bırakılması durumlarında ise, ebeveynlerin iş yerinde veya dışarda oldukları sürede duyacakları özlemi bir ölçüde hafifletmesi bakımından da tercih edilmekte olduğunu belirtebiliriz.
Bebek ve Bakıcı İzleme Sistemleri her türlü eve uygulanabilmektedir. Villa tipi, müstakil evlerde veya apartman dairelerinde isteğe bağlı olarak belirlenen noktalara yerleştirilen güvenlik kameraları sayesinde sistem oluşturulmaktadır.

Bebek ve Bakıcı Kamera Sistemlerinde ihtiyaca göre uygulama yapılacak noktalar genellikle şu şekilde sıralanabilir.

Bebek Odası, Çocuk Odası için bebek ve bakıcı sistemi; Bebek bakıcısı olsa da olmasa da en çok vakit geçirilecek alanların başında gelir, mutlaka kamera konulmalıdır.
Salon, oturma odası için bebek ve bakıcı takip kamerası; Genellikle bebek ve çocukların yemek, oyun gibi aktivitelerinin yapıldığı ve evin en işlek alanı olması bakımından sıklıkla kamera ihtiyacı hissedilir.
Mutfak için bakıcı takip kamerası; Özellikle bebek ve çocuk bakıcısı olan evlerde, çalışan personelin mama veya yemeği hazırlama yöntemi ve şekli bir çok ailenin endişelendiği konuların başında gelmektedir. Bu nedenle bu bölümde bir kamera olması kuşkuları ortadan kaldıracaktır.
Hol ve Giriş Antre kamerası; Genellikle apartman tipi evlerde giriş, tuvalet ve oda kapılarının ortak noktası olması ve odalar arası geçiş güzergahı olması bakımından hol bölümlerine de güvenlik kamerası konulmasında fayda vardır. Özellikle tuvalet ihtiyacını dadı yardımı ile giderebilen çocuklara karşı şiddet uygulamaları bu bölümde yer alan kameralar ve ses mikrofonları sayesinde tespit edilmiştir.
Bakıcı izleme kameraları ve bebek izleme kameraları aynı zamanda evde bulunan diğer hizmetli ve çalışanların takibi ve kontrolü için de kullanılabilmektedir. Bakıcı, dadı ve bebek izleme kamera sistemlerinin gizli kamera olmamasına önem verilmelidir. Gizli kamera olduğunu anlayan çalışan, kişinin özel yaşamının gizlilik hakkının elinden alınması başlığında işverenini dava etme hakkına sahip olabilir. Kamera sistemi olduğu, görüntü ve ses kaydı yapıldığı çalışana mutlaka bildirilmelidir. Bu durum aslında ev sahipleri için de iyi olacaktır. Gizli kamera sistemi ile bakıcı, çalışan, hizmetçi veya dadı takibi yapan işverenlerin personel bulmakta büyük zorluklarla karşılaştığı kesinleşmiş bir veridir.
Bebek bakıcısı, dadı takip sistemi veya bebek izleme sistemi adı ne olursa olsun aslında temelde kullanılan ürün bir güvenlik kamerasıdır. Güvenlik kamerası ile ilgili detaylı bilgileri daha önce yayınlanan makalemizde kapsamlı olarak ele almıştık, okumak için tıklayınız. Bu kamera özellikler bakımından kablolu yada kablosuz olabilmektedir. Wi-fi özelliği olan kameralar evin iç yapısı ve modem sinyal gücüne bağlı olarak performans göstermektedirler. Sinyal gücünün düşük olduğu noktalarda Access pointlerle sinyal güçlendirilerek kablosuz özelliği kullanılmaya devam edilebilir. Kablolu sistemlerde isteğe bağlı olarak bir kayıt ünitesi kullanılmak suretiyle tercih edilen sürede video ve ses kaydı tutulabilmektedir.
Bebek kameraları, bebek izleme sistemleri, bakıcı ve dadı takip sistemleri uzaktan izlenebilmektedir. Telefon ve tabletlerden ios ve android uygulamalarıyla, masa üstü pc bilgisayarlardan yine yazılım veya tarayıcı aracılığı ile canlı olarak izlenebilmekte veya kayıtlara bakılabilmektedir. Bazı kameraların karşılıklı konuşmaya da imkan verdiği bebek izleme sistemleri sayesinde, kamerada bulunan mini hoparlör sayesinde evde bulunan kişiler sizi duyabildiği gibi siz de onların sesini duyabilirsiniz. Yine bazı bebek izleme takip kameralarında sd kart takılabilme özelliği sayesinde kayıt cihazına gerek olmadan görüntü ve ses kaydı yapılabilmektedir.
Bütün bu detaylar çerçevesinde sistem satın almadan önce ihtiyacınıza yönelik en doğru ürünlerin seçiminde ve uygulama yapılacak noktaların tespitinde bir uzmandan destek almanız en doğru yaklaşım olacaktır. Pazarda yer alan ve bebek izleme kamerası olarak satılan bir çok yetersiz ürün beklentileri karşılamaktan uzak kaldığı gibi kullanım zorluğu ile sistemi kullanmanıza imkan sağlamayacaktır.